Допомога Україні та готовність натиснути “ядерну кнопку”: що потрібно знати про нову прем’єрку Великої Британії Ліз Трасс

Допомога Україні та готовність натиснути “ядерну кнопку”: що потрібно знати про нову прем’єрку Великої Британії Ліз Трасс

Новою прем’єр-міністеркою Великої Британії стала Ліз Трасс. Політикиня здобула перемогу над колишнім міністром фінансів Ріші Сунаком і отримала 81,3 тис. голосів консерваторів.

Хто така Ліз Трасс

Нова прем’єрка народилася в Оксфорді 1975 року в сім’ї професора математики та вчительки. Ліз – старша з чотирьох дітей, має трьох молодших братів. Батьки політикині були прихильниками лівих поглядів, і спочатку вона поділяла їхні переконання – разом із матір’ю ходила на мітинги за ядерне роззброєння і проти тодішньої прем’єрки Маргарет Тетчер.

В університетські роки Ліз була ліберал-демократкою. Як і багато її колег, Трасс вирушила в Оксфорд, щоб вивчати філософію, політику та економіку в Мертон-коледж. Але після закінчення дівчина змінила погляди і перейшла на бік консерваторів. “Я зустріла торі і зрозуміла, що у них не дві голови і вони насправді добрі люди”, – одного разу пояснила зміну поглядів вона.

Втім так із новою міністеркою відбувалося неодноразово, зазначає видання Politico: після референдуму з брекзиту Трасс перейшла з табору противників виходу країни з ЄС на бік його прихильників.

Перш ніж піти у політику, британка працювала у великих міжнародних компаніях: Shell, Cable & Wireless та Reform. Після двох безуспішних спроб у 2010 році вона нарешті була обрана депутаткою від Південно-Західного Норфолка з більшістю голосів, а лише через два роки увійшла до складу уряду як міністерка освіти.

У різний час Трасс очолювала міністерства довкілля, юстиції та торгівлі у кабінетах трьох британських прем’єрів – Девіда Кемерона, Терези Мей та Бориса Джонсона. Також вона обіймала посаду головного секретаря казначейства. А минулого року Трасс очолила зовнішньополітичне відомство замість Домініка Рааба, якого звільнили через провальну евакуацію перекладачів із Афганістану.

Ліз – друга жінка, яка будь-коли займала цю роль після Маргарет Беккет із лейбористської партії за 15 років до неї. Під час свого перебування на посаді міністерки закордонних справ вона домоглася звільнення британських громадян Назанін Загарі-Реткліфф та Ануше Ашурі, які були затримані в Ірані.

Наступниця Джонсона та обіцянки допомогти Україні

47-річну Трасс давно називали потенційною наступницею Джонсона. З початку повномасштабного вторгнення Росії вона всіляко підтримувала політику прем’єр-міністра щодо України, а коли її конкурент Ріші Сунак оголосив про відставку, глава МЗС виступила на боці тодішнього прем’єра.

У своїй заяві з нагоди вступу до виборчих перегонів вона нагадала, що “допомагала керувати міжнародною реакцією на війну Путіна і ввела жорсткий пакет санкцій, який очолив світову реакцію, завдавши справжнього болю Путіну та Кремлю”.

Наприкінці червня Трасс закликала подвоїти зусилля Заходу на допомогу Києву, щоб президент Володимир Зеленський міг вести переговори з країною-агресором з позиції сили. Політикиня також наголошувала, що спроби вгамувати російського диктатора небезпечні.

“Війна в Україні – це наша війна. Це війна кожного, оскільки перемога України – це стратегічний імператив для всіх нас”, – сказала глава МЗС у квітні 2022 року.

“З кожною ракетою, що влучає в українські міста, з кожним чоловіком, жінкою та дитиною, яка страждає, ми надаватимемо Україні велику підтримку. Ми вже виділили понад чотири мільярди фунтів на різноманітну допомогу і працюємо спільно з партнерами по G7, щоб ввести проти Росії більш потужні санкції, підвищити колективний тиск на путінську машину війни та збільшити колективну допомогу Україні”, – сказала Трасс на саміті перших леді та джентльменів.

Виступаючи на саміті НАТО в Мадриді наприкінці червня, Трасс зазначила, що європейська безпека нерозривно пов’язана з безпекою Індо-Тихоокеанського регіону. Так, головна дипломатка Британії нагадала про дві основні геополітичні загрози для Заходу – РФ і Китай. І підтримка України для неї не менш важлива, ніж солідарність із Тайванем.

Щодо геополітичних загроз, Трасс нещодавно зробила досить різку заяву про те, що у разі свого обрання вона буде готова застосувати ядерну зброю, навіть якщо це означатиме “глобальне знищення”. Не важко здогадатися, кому адресовано це повідомлення.

Що обіцяє зробити Трасс

У межах своєї передвиборчої кампанії Трасс заявила, що у разі свого обрання вона негайно зменшить податки. Вона сказала: “Під своїм керівництвом я б почала скорочувати податки з першого дня, щоб вжити негайних заходів, допомогти людям впоратися з вартістю життя”.

Також політикиня має намір скасувати підвищення податку на національне страхування, що відбулося в квітні. За словами Трасс, підвищення податків зараз не на часі; фіскальна політика має сприяти залученню бізнесу та інвестицій у країну.

У планах міністерки – схвалити видачу ліцензій, що дозволяють буріння у Північному морі, щоб збільшити видобуток нафти та газу. Як пише The Times, це призведе до швидкого зниження цін на енергоресурси у Великій Британії.

“Нам потрібен прем’єр-міністр із досвідом, який зможе зайнятися справою з першого ж дня: чи то забезпечення поразки Путіна в Україні, чи то стимулювання економіки”, – вважає вона.

Що стосується інших країн, то, за даними Financial Times, Трасс хоче зробити “радикально іншою” зовнішню політику країни, обравши курс на “протидію впливу Китаю”. Хоча у минулорічному Комплексному огляді оборонної та зовнішньої політики країни йшлося про плани розвивати відносини з Пекіном.

Що зрештою? Можна впевнено сказати, що з приходом Ліз Трасс на посаду прем’єр-міністерки політика Великої Британії щодо України не стане кардинально іншою. Російська агресія, як і раніше, залишиться на чолі кута британського зовнішнього курсу. Але чи матиме нова лідерка жорсткішу позицію щодо російської загрози, ніж Джонсон? Скоро побачимо…

Related Posts

Лeгeндapнa Птaшкa з Азoвcтaлi жuвa, з’явuлocь вiдeo дe Кaтю дoпuтyють, пpeдcтaвнuкu ЗМІ кpeмля.

Лeгeндapнa Птaшкa з Азoвcтaлi жuвa, з’явuлocь вiдeo дe Кaтю дoпuтyють, пpeдcтaвнuкu ЗМІ кpeмля.

Інформація вже офіційна і підтверджена: Вночі з свіжопереданих нам HIMARSів були дуже сильно поранені кілька російських командувачів, один – у критичному стані, – ISW

Інформація вже офіційна і підтверджена: Вночі з свіжопереданих нам HIMARSів були дуже сильно поранені кілька російських командувачів, один – у критичному стані, – ISW

Хочете дізнатися, що буде з Україною… Хорватію бом*бuли не менше нас. А знаєте, що зараз у Хорватіі?! Якщо на Україну чекає те саме – то я щаслива і спокійна…

Хочете дізнатися, що буде з Україною… Хорватію бом*бuли не менше нас. А знаєте, що зараз у Хорватіі?! Якщо на Україну чекає те саме – то я щаслива і спокійна…

Вже офіційно! Світ таки визнав: це перемога – Україна змінила все. Переломний момент – терміново!

Вже офіційно! Світ таки визнав: це перемога – Україна змінила все. Переломний момент – терміново!